Co rodzice powinni wiedzieć o Twitch.tv? Przewodnik

Co rodzice powinni wiedzieć o Twitch.tv? Przewodnik

Jeśli ty lub twoje dzieci jesteście graczami, to prawdopodobnie słyszeliście o Twitchu. Twitch to platforma umożliwiająca oglądanie innych osób (strimerów) grających w gry wideo, a także transmitowanie własnej rozgrywki w świat.
Dla osób niebędących graczami pomysł oglądania innych ludzi grających w gry, takie jak Fortnite, LoL lub Apex, nie ma większego sensu. Ale każdego miesiąca ponad 100 milionów ludzi loguje się do Twitcha, aby to robić.

Co to jest Twitch.tv

Ta internetowa usługa wideo jest najpopularniejszym na świecie miejscem do oglądania i strimowania wideo. Transmisje od prywatnych rozgrywek w domowym zaciszu po ogromne turnieje pro-gamingowe. Twitch został założony w 2011 roku i początkowo skupiał się niemal wyłącznie na grach wideo. Od 2013 stopniowo rozszerzył się na szeroko pojętą rozrywkę i kreatywne strimy. Dzisiaj znajdziemy tu kategorie takie jak: Art, Food & Drink, Travel & Outdoors, Talk Shows & Podcasts, Just Chatting, VRChat, ASMR. Twitch został zakupiony przez Amazon w 2014 roku za 970 mln USD w gotówce.

Jak działa Twitch

Strimy można oglądać na oficjalnej stronie Twitch.tv i za pośrednictwem aplikacji Twitch, która jest dostępne na urządzenia z systemem iOS, Android, konsole do gier Xbox 360 i Xbox One, Sony PlayStation 3 i 4.

Oglądanie strimów na Twitch jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga od widzów logowania. Posiadanie zarejestrowanego wciąż darmowego konta niesie kilka ważnych korzyści. Możliwość śledzenie ulubionych strimerów i otrzymywania powiadomień o transmisji, udział w czacie i możliwość wysłania wiadomości prywatnej do innych użytkowników platformy.

Twitch Prime

Twitch Prime to członkostwo premium dla Twitch, które łączy się z kontem Prime firmy Amazon. Każdy, kto ma członkostwo w Amazon Prime, automatycznie otrzymuje subskrypcję Twitch Prime.

Subskrypcje strimerów

Można też subskrybować poszczególne kanały ulubionych twórców za 4,99 USD każdy (płatne co miesiąc). Profity subskrypcji dla kanału są określane przez strimera, ale zazwyczaj obejmują ekskluzywną rangę, emotikony kanału, możliwość grania w gry ze streamerem, udział w konkursach z prezentami tylko dla subskrybentów. Stali, wielomiesięczni subskrybenci mają wyższą rangę i “szacunek” na strimie.

Bezpieczeństwo na Twitchu

Twitch może być doskonałym miejscem do odkrywania nowych tytułów gier, osobowości strimerów czy nawiązywana nowych znajomości. Ale podobnie jak w przypadku każdej dużej sieci społecznościowej, musisz podjąć pewne środki ostrożności, aby zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie z twitch.tv.

  • Ograniczenia wiekowe – Usługi Twitch nie są dostępne dla osób poniżej 13 roku życia. Osoby w wieku od 13 do 18 lat, mogą korzystać z usług Twitch wyłącznie z nadzorem rodzicielskim lub opiekunem prawnym.
  • Ryzyko transmisji na żywo – Brak opóźnienia czasowego, czyli to, co mówią i robią gracze, natychmiast jest wyświetlane, więc treść jest nieprzewidywalna. To jak zachowuje się strimer, zależy od niego, jego kultury i pomysłu wyrażanie siebie.
  • Strimy przyjazne rodzinie – Content family friendly popularne hasło wśród strimerów. Takie osoby starają się, aby ich treści były wypełnione dobrą zabawą, uśmiechem i pozytywną atmosferą.
  • Pato strim – To również popularne hasło, nawiązujące do patologicznych zachowań strimerów.  Przekleństwa, alkohol, papierosy, ogólnie naganne zachowanie .
  • Czat – Każdy strim na twitchu ma swój czat z wewnętrznym regulaminem o przestrzeganie, którego dbają moderatorzy wyznaczeni przez strimera. Na czacie potrafi być aktywnych kilka tysięcy osób w różnym wieku, specyficznym poczuciem humoru i ogólnym nastawieniem do życia. Czat można wyłączyć, ale przez to się traci wątek, ponieważ strimer często wchodzi w interakcje z czatem.

Co mogą zrobić rodzice, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom?

W pierwszej kolejności popieramy komunikację. Omawianie problemów z dzieckiem jest najlepszym sposobem na osiągnięcie wzajemnego zrozumienia. Ustalmy, co jest i nie jest w porządku w twojej rodzinie lub społeczności.

Jeśli nie chcesz ograniczać Twitch.tv w swoim domu, możesz podjąć pewne kroki, aby zminimalizować ryzyko.

  • Upewnij się, że wiesz, jakie kanały ogląda i subskrybuje Twoje dziecko.
  • Zablokuj nieznajomych, którzy próbują wysłać wiadomości prywatne, lub poproś dziecko o informacje na ten temat.
  • Użyj narzędzia takiego jak “Strefa rodzica”, aby dodać limity czasowe, kiedy dziecko może oglądać twitcha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *