Jesteś blogowym dinozaurem?

Jesteś blogowym dinozaurem?

W dzisiejszych czasach blogowanie jest na czasie. Pojęcie bloger jest używane wiele razy częściej w kręgach niż kiedykolwiek indziej. Jeśli jesteś blogerem lub blogerką masz fajne życie, pieniądze lecą z nieba, nie musisz chodzić do standardowej pracy, a energię życiową czerpiesz z rzeki miodem i mlekiem płynącej. Takie oto wyobrażenie istnieje w głowach osób, które zetknęły się z pojęciem blogowania i zobaczyły proces od zewnątrz. Jak jest rzeczywiście?

Social media attack

Niemały wkład w wygląd dzisiejszego blogowania mają rozwijające się social media, które stały się “maszynką do robienia pieniędzy”. Celebryci oraz osoby publiczne, za reklamowanie produktów, marek czy usług potrafią zarabiać spore kwoty pieniędzy. Pełniom funkcji ambasadora marki, lub “skrycie” lokują produkt, co niesie za sobą korzyści materialne oraz wzrost rozpoznawalność w mediach. Wielu influencerów, aktorek, piosenkarek czy modelek zajmuje się tego typu formami zarobkowania.

Social Media to trendy które szybko przemijają. Blogi w przeciwieństwie do aplikacji społecznościowych są dostępne dla wszystkich (nie wymagają aplikacji, kont) czytelników, a swoim zróżnicowaniem odzwierciedlają duszę i charakter właściciela.

Stąd także wyłania się pytanie, które brzmi następująco: Czy blogi to przeżytek?

Można by stwierdzić, starając się podejść obiektywnie do tematu, że trend blogowy wciąż trwa i ma się dobrze. Jednakże przybrał on nieco inną postać niż chociażby 10 lat temu. Internetem rządzą algorytmy, które naliczają ilości wyświetleń, polubień czy udostępnień, i to napędzają maszynę popularności. Być może nie jest to już tradycyjny “rękopis”, na który czekało się z niecierpliwością, aby przeczytać, zobaczyć i tak dalej… Mimo to, narzędzia jakimi dysponuje w tej chwili internet są szeroko rozbudowane i umożliwiają większy, bardziej dookreślony zasięg. Analizy aktywności w internecie pomagają także samym blogerom w kierunkowaniu swojej twórczości.

YouTube?

Stąd też powstała inna forma blogowania, którą nazywa się vlogowaniem. Vloger/youtuber to osoba, która podobnie jak dotychczasowi blogerzy, produkuje konkretny content. Jednakże jest on udostępniany i kreowany w formie materiałów video. Topowi vlogerzy to bardzo popularni i dobrze zarabiający ludzie, którzy swoją kreatywność i pomysłowość wylewają przed kamerą, jak Abstrachuje czy Szparagi. Są to głównie kanały utworzone na platformie youtube.com, których liczba wyświetleń i zaangażowania oglądających także generuje poziom rozpoznawalności. Można więc stwierdzić, że youtuberzy mają moc przebicia na tle tradycyjnych notek blogowych.

BLOG, VLOG, SM = JA

Myśląc nad stworzeniem bloga, należałoby zastanowić się: Co ja chcę przekazać światu? Co chcę pokazać? Jaki jestem? Jeśli tematyka bloga i on sam w sobie będzie odzwierciedleniem wartości, pasji, determinacji – sukces jest bliżej. Albowiem o wiele łatwiej jest tworzyć coś, co definiuje to, jakim człowiekiem jesteśmy, co przedstawia nas w metaforycznej odsłonie oraz wartości, z którymi się utożsamiamy i darzymy szacunkiem.
Wybór samego formatu treści zależy od nas samych.

Jedna myśl o „Jesteś blogowym dinozaurem?

  1. Trend jest taki, że ludzie wolną słuchać i oglądąc niż czytac. Po pierwsze z lenistwa, a po drugie z braku czasu. Jazda samochodem w korku- audiobook, podcast, film na youtube w tle. Blogi pozostaną, ale trzeba rozwijac inne kanały .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *