Zestawienie 5 najlepszych wtyczek do zatrzymania czytelnika

Zestawienie 5 najlepszych wtyczek do zatrzymania czytelnika

Zestawienie darmowych wtyczek WordPress, które znajdziemy pod hasłem Related Post.

Na wstępie dodam że ostatnio totalny fuck-up zaliczyła wtyczka Yuzo Related Posts, w wyniku czego wtyczka przekierowywała na inne strony. Ta luka w bezpieczeństwie dała nam cały miesiąc pracy, do tej pory zgłaszają się jeszcze właściciele stron którzy przespali trochę czasu 🙂  Wtyczka Yuzo Related Posts została usunięta z katalogu wtyczek WordPress.org 30 marca 2019 r. a była zainstalowana na ponad 60 000 stronach internetowych.
Poszukamy alternatywy, przejrzymy i przetestujemy pozostałe wtyczki z kategorii related post.

Wtyczki Related Post

Tego typu wtyczki poprawiają linkowanie wewnętrzne, zmniejszają współczynnik odrzuceń, a przede wszystkim zachęcają czytelnika do pozostania na stronie i zagłębienia się w jego treści.
W dzisiejszym natłoku informacji czytelnik łatwo się nudzi, rozprasza i zawsze szuka czegoś nowego, zadbajmy o to aby zamiast przeglądać inne strony www został u nas na dłużej.
Related post tłumaczymy jako posty powiązane, pokrewne a wtyczki tego typu mają za cel umożliwienie czytelnikom bloga przeglądania większej liczby artykułów związanych z tematem, którego szukali.
Każda wtyczka działa inaczej. Niektóre pokazują powiązane artykuły w tekście lub pod nim, podczas gdy inne umożliwiają wyświetlanie widżetu na pasku bocznym.

Zestawienie 5 najlepszych wtyczek do zatrzymania czytelnika

 

[dropcap txtcolor=”#8224e3″ style=”dropcap1″]1.[/dropcap]

Inline Related Posts – (30 000+ aktywnych instalacji) Wtyczka wyświetla propozycje innego posta w treści artykułu lub na jego spodzie. W darmowej wersji są dwa szablony które możemy modyfikować. Do zmiany mamy kolor tła, ramki, fontów można też włączyć cień i regulować marginesy. Wybieramy czy chcemy wstawić ją we wszystkich postach, stronach, w starych, nowych albo tylko do postów z ostatnich kilku dni (dowolna liczba). Ustawiamy ilość pokrewnych postów (od 1 do 3) i odstępach od siebie. Wtyczka Inline Related Posts może wstawiać propozycje według tej samej kategorii lub tagów, ma też opcje dla linków, nofollow lub dofollow. Najważniejsze dla mnie to możliwość włączenia i wyłączenia w wybranym poście.

[divider style=”shadow” top=”30″ bottom=”30″]

[dropcap txtcolor=”#8224e3″ style=”dropcap1″]2.[/dropcap]

Related Posts by Taxonomy – (10 000+ aktywnych instalacji) Do dyspozycji mamy widget i shortcode, możemy wyświetl pokrewne posty jako miniatury postów, linki, fragmenty treści lub pełne posty. Widget przetłumaczony na PL tylko w połowie. Wtyczka nie chciała współpracować z moim motywem, rozjeżdżały się zdjęcia i nie ma ustawień globalnych? Nie potrafię włączyć wyświetlania propozycji automatem dla wszystkich starych postów. Ogólnie mało intuicyjna i szybko usunąłem 🙂

[divider style=”shadow” top=”30″ bottom=”30″]

[dropcap txtcolor=”#8224e3″ style=”dropcap1″]3.[/dropcap]

Yet Another Related Posts Plugin (YARPP) – (200 000+ aktywnych instalacji) YARPP wyświetla strony, posty i niestandardowe typy postów związane z bieżącym wpisem i proponuje czytelnikom odpowiednich treści w witrynie. A konkretniej możemy zdefiniować zgodność kilku czynników np. tytułu, taksonomii cz kategorii.

YARPP w wersji darmowej oferuje widok miniatur lub listy powiązanych treści. Obsługuje posty, strony i niestandardowe typy postów. Jest też skromny widget.
Moich postów niestandardowych wbudowanych w motyw nie obsłużył, dodatkowo brakuje podstawowych ustawień wyglądu, kolory, wielkości itp. z poziomu wtyczki.

[divider style=”shadow” top=”30″ bottom=”30″]

[dropcap txtcolor=”#8224e3″ style=”dropcap1″]7.[/dropcap]

Similar Posts – Best Related Posts Plugin for WordPress – (40 000+ aktywnych instalacji) Podobne posty wyświetlają listę postów, które są powiązane z bieżącymi postami. Listę można dostosować na wiele sposobów. Podobieństwo jest oceniane na podstawie tytułu, treści i tagów postu. Pełna kontrola nad wyświetlaniem i układem, ponad 30 tagów do dostosowania szablonu wyświetlania, dopasowanie bieżącej kategorii postu, tagów, treści i autora, ponad 50 dostępnych opcji. Od siebie dodam, że ta wtyczka wyprowadziła mnie z równowagi XD

[divider style=”shadow” top=”30″ bottom=”30″]

 

[dropcap txtcolor=”#8224e3″ style=”dropcap1″]9.[/dropcap]

Related Posts Thumbnails Plugin for WordPress – (30 000+ aktywnych instalacji) Plugin od WPBrigade doda miniatury powiązanych postów po wpisie i pozwala dostosować rozmiary miniatur, ustawienia wyświetlania i rodzaj relacji. Domyślnie korzysta z obrazka wyróżniającego. Do tego jest widget który nie ma żadnych opcji, po prostu wyświetla to samo co pod postem.

[divider style=”shadow” top=”30″ bottom=”30″]

[dropcap txtcolor=”#8224e3″ style=”dropcap1″]10.[/dropcap]

Contextual Related Posts – (70 000+ aktywnych instalacji) Chociaż istnieje obecnie kilka podobnych wtyczek, Contextual Related Posts jest jedną z najbardziej zaawansowanych wtyczek z obsługą funkcji miniaturek, skrótów, widżetów, niestandardowych typów postów i stylów CSS. Wbudowana pamięć podręczna zapewnia powiązanie postów bez nadmiernego obciążenia serwera. I to jest nieliczna wtyczka z tej listy, która u mnie zadziałała. Jest panel z dostosowaniem ustawień, są widgety ze swoimi ustawieniami.

Jakie są Twoje ulubione darmowe wtyczki WordPress?

Wtyczek tego typu jest znacznie więcej wspomniałem tylko te które moim zdaniem są coś warte i mogą rozwiązać  np. wtyczki niezgodne z najnowszą wersją WordPressa albo taki Related Posts for WordPress by Bibblio który wymusza rejestrację też jest celowo pominięty. Podziel się swoimi doświadczeniami z początkującymi blogerami i napisz w komentarzu, jakie wtyczki polecasz.

 

2 komentarze

  1. Była taka wtyczka, że jak się chciało zamknąć okno, to wyświetlała komunikat popup np z promocją, ja to się nazywa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *